Askeri Hukuk

Yara Beratı Nedir, Nasıl Alınır? – Yara Beratı Rozeti

Güncel 2024

Yara beratı veya yara işareti, Jandarma Genel Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliğinde belirtilen şekilde fiilen çatışmalar sonucu yaralananlar ve yaralandıklarını onaylanmak suretiyle belgeleyenlere takılan bir işarettir.

Yetkili komisyonlarca nakdi tazminat ödenmesine karar verilmemesi durumunda dava ile askeri hukuk alanında uzman avukatlarımızdan destek alarak tazminatınızı talep etmek için bizimle hemen iletişime geçin.

Yara Beratı Nedir, Nasıl Alınır? - Yara Beratı Rozeti
Yara Beratı Nedir, Nasıl Alınır? – Yara Beratı Rozeti

Yara Beratı Kimlere Takılır?

  • Muharip Gaziler
  • Malul Gazilerden Göreve Devam Edenler
  • Harp Hükümlerinin Geçerli Olduğu Resmen İlan Edilen Zamanda Fiilen Çatışmalar Sonucu Yaralananlar
  • İç Güvenlik Görevlerinde Fiilen Çatışmalar Sonucu Yaralananlar
  • Kaçakçılığına Men ve Takibi ile Hudut Emniyet Hizmetlerinde Fiilen Çatışmalar Sonucu Yaralananlar
  • Yukarıda sayılı nedenlerden yaralanmış olup da yaralandığını onaylanmak suretiyle belgeleyenler

Berat Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri Savaş Takdirnamesi, Madalya ve Nişan Yönetmeliği m.3-e hükmüne göre berat, kişilerce tevcih edilecek savaş takdirnamesi, madalya veya nişanların hangi hak sahiplerine ait olduklarını gösteren, ilgili mercilerce verilen ve standart bir formu ihtiva eden imzalı bir belgedir.

Yara Beratı Rozeti

Yara işareti, sağ göğüste bulunan cep kapağının üzerine, ortalı bir şekilde takılır. Bir defa yaralanan personele 1 yıldızlı, iki defa yaralanan personele 2 yıldızlı, üç defa yaralanan personele ise 3 yıldızlı yara beratı takılır. Dolayısıyla yara beratında yer alan yıldızlar, personelin kaç defa yaralandığını ifade etmektedir.

Yara Beratı Nasıl Alınır?

Yara beratı, yukarıda sayılan haller ile kendisine hak kazanıldığı zaman idarece personele kendiliğinden takılabileceği gibi personelin yaralandığını belgelemesi halinde talep yoluyla da takılabilmektedir.

Yara beratı talep eden personele yara beratının verilmemesi halinde personel yetkili İdare mahkemesinde idari işlemin iptali için İptal Davası açabilir. Personelin adı geçen iptal davasını, yara beratı talebinin reddinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde açması gerekmektedir.

Yara Beratı Hakları Nelerdir?

Yara beratı alan personel, herhangi bir adli veya idari yargı kararı olmaksızın yetkili komisyonlar tarafından alınacak karar kapsamında Nakdi Tazminat alabilirler. Yetkili komisyonlar tarafından nakdi tazminat ödenmesine karar verilmemesi halinde personel, dava yolu ile tazminatını talep edebilecektir.

Yara beratı alan personeller, “Gazi, Malul ve Yakınlarına Sağlanan Haklar” kapsamından niteliğine uygun düştüğü ölçüde yararlanırlar. Bunların başlıca olanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Aylık bağlanması (Muharip Gazilere Şeref aylığı bağlanır)
  • Sağlık Hizmetlerinde Katılım Payı ve İlave Ücret Alınmaması
  • İstihdam Hakkı
  • Ücretsiz Seyahat

Yukarıda sayılan hakların tamamı yara beratı alan herkese tanınan haklardan olmayıp bu hakların ayrıca kazanılma koşullarına bakılması gerekmektedir. Bununla birlikte yara beratı alan personele tanınan haklar aynı zamanda yukarıda sayılanlar ile sınırlı olmayıp başkaca haklar da bulunmaktadır.

Yetkili komisyonlarca yara beratı kapsamında nakdi tazminat ödenmesine karar verilmemesi durumu ile karşılaşırsanız askeri konularda uzman avukat ekibimizden destek alarak tazminatınızı hemen alabilirsiniz. Destek almak istiyorsanız Reform Ankara Hukuk Bürosu ile hemen iletişime geçin.

Sıradaki Makelemiz : Ankara Ceza Avukatı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu